Czy Fiskus uderzy w pracujących za granicą?

Tagi

Uważasz ten artykuł za przydatny?
Udostępnij go znajomym:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pocket
Kto odczuje skutki likwidacji ulgi abolicyjnej? Omawiamy nowelizację przepisów zawartych w projekcie ustawy. Dowiedz się, w jakich krajach zaczną obowiązywać nowe zasady w rozliczeniu.

W cieniu opodatkowania spółek komandytowych oraz wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u, pozostają plany nowelizacji przepisów, dotyczące ulgi abolicyjnej, a ściślej ograniczenia jej jedynie do równowartości 1360 zł. Na chwilę obecną projekt ustawy został przekazany do prac w Senacie – jeśli proponowane zmiany przejdą w niezmienionym kształcie procedurę legislacyjną, oznaczać to będzie faktyczną likwidację preferencji. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, iż w samym zeszłym roku z ulgi skorzystało aż 67 tys. polskich rezydentów podatkowych w kwocie 261 mln zł.

Opodatkowanie zagranicznych dochodów

W obecnej formie preferencja miała na celu zrównanie obciążeń podatkowych polskich rezydentów, którzy uzyskiwali dochody z określonych źródeł położonych poza terytorium RP. W szczególności dotyczyło to osób: wykonujących za granicą pracę najemną, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, pełniących funkcje dyrektorskie w spółkach zagranicznych.

Powyższe wynika ze stosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania. W tym przedmiocie nie tylko istotne są przepisy ustaw krajowych, ale także zawierane między państwami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W porządku wewnętrznym jak i międzynarodowym przewidziano co do zasady dwa takie mechanizmy, tj. metoda proporcjonalnego zaliczenia oraz metoda wyłączenia z progresją.

Metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją opiera się na tym, że dochód uzyskany za granicą jest zwolniony od podatku w Polsce. Natomiast brany jest pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, według której Podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

Ustalenie wysokości podatku powyższą metodą będzie przebiegało poprzez:

 1. zsumowanie dochodów uzyskanych w Polsce oraz za granicą;
 2. od powyższej sumy wylicza się “potencjalny” podatek, według obowiązującej w danym roku podatkowym skali podatkowej;
 3. ustalenie stopy procentowej tego podatku wobec obliczonej sumy dochodów;
 4. określona stopa procentowa stosowana jest do dochodów opodatkowanych w Polsce.

Metodę wyłączenia z progresją przewidziano m.in. w umowach z Danią, Francją, Niemcami, Norwegią, Szwecją, Ukrainą oraz Włochami.

Metoda proporcjonalnego zaliczenia

Metoda proporcjonalnego zaliczenia (określana też mianem kredytu podatkowego, proporcjonalnym odliczeniem lub potrąceniem) polega na tym, że od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w innym państwie. Jednak odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Ustalenie wartości podatku dla omawianej metody przebiega następująco:

 1. łączy się uzyskane za granicą dochody z dochodami krajowymi;
 2. od powyższej sumy ustala się podatek według przepisów polskich;
 3. obliczony w ten sposób podatek, pomniejsza się o kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Metodę odliczenia proporcjonalnego przewidziano m.in. w umowach zawartych z Austrią, Finlandią, Holandią, Irlandią oraz Stanami Zjednoczonymi.

Również należy mieć na uwadze, że metoda proporcjonalnego zaliczenia znajdzie zastosowanie w sytuacji, kiedy Podatnik osiągnął dochody w państwie, z którym nie została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, np. z Brazylią.

Jak ustalić wymiar ulgi abolicyjnej?

Z przedstawionego mechanizmu działania obu sposobów unikania podwójnego opodatkowania wynika, że korzystniejsze jest rozliczenie metodą wyłączenia z progresją.

W związku z powyższym ustawodawca w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) przewidział odliczenie od należnego w Polsce podatku kwoty, która stanowi różnicę pomiędzy kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody proporcjonalnego zaliczenia a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. 

Dzięki temu wysokość podatku od dochodu uzyskanego za granicą, którą należy zapłacić w Polsce, niezależnie od metody, jest taka sama jak przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Dotychczasowe regulacje nie przewidywały żadnego ograniczenia kwotowego w tym zakresie. Nowelizacją przepisów ustawy o PIT postanowiono ukrócić to dobrodziejstwo, wprowadzając zapis, iż: „Odliczenie to nie może jednak przekroczyć wysokości kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1a pkt 1”. Rzeczone skutkuje tym, że wymiar preferencji zostanie praktycznie ograniczony do kwoty nieprzekraczającej 1360 zł, co w istocie przekłada się na jej faktyczną likwidację.

Wielostronna konwencja MLI

Niekorzystne zmiany są potęgowane przez międzynarodową konwencję MLI w sprawie zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania i przenoszeniu zysków, która została podpisana przez Polskę 29 września 2017 r. Jednym z głównych jej założeń jest zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego.

Dla przykładu w rozliczeniu za 2020 r. nowe zasady dotyczyć będą Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Izraela, Japonii, Litwy oraz Nowej Zelandii. Uwagi wymaga fakt, iż to Wyspy Brytyjskie są częstym celem emigracji zarobkowej Polaków. Natomiast od 2021 r. niekorzystna metoda będzie obowiązywać w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z Danią, Norwegią, Portugalią, Belgią i Kanadą.

Konsekwencje wprowadzanych zmian

Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. Jak argumentuje Ministerstwo Finansów: “Obecny skutek zastosowania ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości nie realizuje polityki podatkowej w zakresie eliminowania podwójnego opodatkowania, a także nie zachęca do osiągania przychodów w Polsce”.

Wprowadzane zmiany mogą przynieść odwrotne od zamierzeń skutki. Wielu Podatników może zdecydować się na zmianę rezydencji podatkowej, co ze względu na nieostrość pojęcia ośrodka interesów życiowych oraz mobilność w przemieszczaniu się nie powinno być trudnym zadaniem.

Na tym tle mogą pojawić się spory z Organami podatkowymi, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się, np. uzyskując zagraniczny certyfikat rezydencji. W niektórych przypadkach, przeprowadzka za granicę może wiązać się z obowiązkiem odprowadzenia podatku od niezrealizowanych zysków, tzw. Exit Tax. W razie pytań bądź wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią.

Bartosz Przybysz
Specjalista ds. doradztwa podatkowego

Uważasz ten artykuł za przydatny?
Udostępnij go znajomym:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pocket

Potrzebujesz doradcy podatkowego?

8 komentarzy do wpisu „Czy Fiskus uderzy w pracujących za granicą?”

 1. Witam. Posiadam kawalerke obecnie wynajmowana za ktora place 8.5% ryczaltu jak nalezy i pusty dom w Polsce w razie gdybym chcial wrócić i zeby miec gdzie sie podziac podczas urlopu. Mieszkam i pracuje w anglii 8 lat gdzie razem ze mna jest tu zona która również pracuje i dzieci. Tutaj tez od 5 lat posiadamy dom w którym mieszkamy. Dla mnie jasno wynika ze centrum zycia mamy tu w anglii ale… nigdy nie wiadomo. Jaka jest pana opinia na ten temat?

  Odpowiedz
  • W przypadku ustalania polskiej rezydencji podatkowej trzeba wziąć pod uwagę dwa kryteria:
   a) przebywanie 183 dni na terytorium kraju (obiektywne) lub
   b) posiadanie w nim ośrodka interesów życiowych (subiektywne).

   Wystarczy, iż jedno z nich jest spełnione, dlatego długotrwały pobyt za granicą nie zawsze musi skutkować zmianą rezydencji podatkowej, bo centrum interesów osobistych lub gospodarczych nadal może być w kraju. Wszystko zależy od konkretnego stanu faktycznego oraz reguł kolizyjnych zawartych w danej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

   W przedstawionej sytuacji wydaje się, że oba kryteria nie zostały wypełnione w Polsce. Jeśli z powodu posiadanych nieruchomości zostałaby przypisana polska rezydencja podatkowa (ośrodek interesów życiowych), to zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytania, należałoby zastosować stosowne reguły kolizyjne, np. stałe miejsce zamieszkania.

   Odpowiedz
 2. Witam,

  Nasza nasza sytuacja jest podobna jak uzytkownika : Zamieszkujacy w anglii lecz troche sie rozni wiec postaram sie opisac jak to wyglada i bardzo bym prosil o ustosunkowanie sie do naszych watpliwosci .

  Mieszkamy z Zona w Londynie od ponad 7 lat temu a nasza corka(4 lata) urodzila sie juz w Anglii i chodzi tu do przedszkola. My oboje pracujemy . W Polsce jestesmy ok 10 dni w roku zeby odwiedzic bliskich . Zona w Polsce posiada mieszkanie w ktorym mieszka jej Mama (Nie wynajmujemy ) oraz jestesmy w trakcie budowy domu jednorodzinnego do ktorego zamiezamy wrocic za kilka lat .

  Czy w takiej sytuacji mozemy byc uznawani za Polskiego rezydenta podatkowego i zmuszeni do zaplacenia podatku drugi raz w Polsce ?

  Dodam ,ze ok 3 lata temu musielismy sie zameldowac w Polsce poniewaz urzad cywilny wymagal tego zeby zglosic urodzenie dziecka oraz pomoglo to kiedy mielismy sprawy spadkowe w Sadzie i adwokat zalecal zamelowanie zeby sprawa nie trafila do Warszawy .W Polsce nadal brak zameldowania przeszkadza w zalatwieniu wielu spraw ….

  Czy musimy sie wymeldowac i czy ma to jakies znaczenie w ustalaniu rezydencji podatkowej ?

  Pozdrawiam i bardzo prosze o odpowiedz .

  p.s Przepraszam za brak Polskich znakow ale pisze z Londynu .

  Odpowiedz
 3. Witam serdecznie
  U mnie wyglada to Tak,prowadze mala firme w Danii,firma jest zarejestrowana pod adresem pod ktorym mieszkam,nie posiadam umowy najmu ani nie oplacam rachunkow za prad poniewaz mieszkam razem z moim partnerem ktory jest wlascicielem tego domu.Posiadam dunski meldunek oraz konto bankowe w Danii gdzie klienci placa karta za uslugi.W Polsce posiadam mieszkanie ,konto bankowe,nie posiadam zadnych dochodow w Polsce,oraz nie mam dzieci,czy musze skladac w Polsce zeznanie podatkowe za 2020r,oraz czy zniesienie ulgi abolicyjnej wplynie na moja sytuacja podatkowa w 2021r?Nadmienie ze pomimo ze mieszkam w Danii od dwoch lat ,to dopiero teraz tj w grudniu wymeldowalam sie z polskiego adresu I zlozylam Zap3,czy to ma jakies znaczenie?

  Odpowiedz
   • Czy Dunski Certyfikat rezydencji bedzie wystarczajacy aby nie zostac uznanym za polskiego rezydenta podatkowego?W Polsce posiadam tylko puste mieszkanie, jakie dokumenty beda potrzebne do przedstawienia w przypadku reguly kolizyjnej?nadmienie ze w Pl nie posiadam meza i dzieci

    Odpowiedz
 4. Posiadam Certyfikat Zagranicznej rezydencji podatkowej,w Polsce posiadam puste mieszkanie,czy ten certyfikat jest wystarczajacy aby nie byc polskim rezydentem podatkowym?Nie posiadam rowniez męża i dzieci.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Głodny wiedzy?

Zobacz co przygotowali Nasi Eksperci

Bądź na bieżąco z praktyczną wiedzą prawno-podatkową.

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj lekkostrawne materiały o tym jak w bezpieczny sposób płacić mniejsze podatki.

Bądź na bieżąco z praktyczną wiedzą prawno-podatkową.

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj lekkostrawne materiały o tym jak w bezpieczny sposób płacić mniejsze podatki.

Bądź na bieżąco z praktyczną wiedzą prawno-podatkową.

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj lekkostrawne materiały o tym jak w bezpieczny sposób płacić mniejsze podatki.

Głodny wiedzy? Zobacz, co przygotowali nasi eksperci