Skontroluj się sam, zanim ONI skontrolują Ciebie

Tylko interpretacja oddająca stan faktyczny oraz rzetelnie prowadzona ewidencja zapewnią Ci pełne bezpieczeństwo skorzystania z ulgi IP BOX. Jesteś pewien, że Twoja dokumentacja spełnia wszystkie wymogi?

Spokojnie, wszystkim się zajmiemy.

Nie naprawiasz sam sprzętu, który jeszcze jest na gwarancji. Nie grasz sam na konsoli w co-op. Nie montujesz sam 65-calowego monitora, więc dlaczego chcesz ryzykować i samodzielnie rozliczać IP BOX?

W przypadku niepowodzenia konsekwencje będą gorsze niż konieczność zjedzenia pizzy z ananasem. Za błędne  rozliczenie z ulgi IP BOX grozi Ci konieczność zwrotu otrzymanej kwoty wraz z odsetkami.  

Nie wiesz, dlaczego Twój księgowy odradza Ci skorzystanie z ulgi IP Box, albo poprzestaje na sporządzeniu wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji? Często wynika to z braku odpowiedniego doświadczenia, jak prawidłowo rozliczyć koszty i prowadzić ewidencję. 

Mamy setki pozytywnych interpretacji oraz ewidecji.

Już na etapie wydania wniosku, urzędy wymagają wielu wyjaśnień, a ich pytania tworzone są w taki sposób, aby uniemożliwić Ci uzyskanie pozytywnej interpretacji. 

Nasi specjaliści sporządzili 800 wniosków, które zostały rozpatrzone pozytywnie oraz rozliczyli ponad 500 ewidencji IP BOX. Doświadczeniem prześcigamy urzędników. Bez problemu dostrzegamy błędy, których nie zauważy zwykły księgowy.

Pamiętaj, że na korektę nieprawidłowości masz 5 lat od końca roku, w którym złożyłeś deklarację.  

Nasze wyniki, aktualizowane raz na miesiąc. 
Stan na dzień: 19 maja 2021

0
Ewidencji IP BOX
0
Wniosków rozpatrzonych pozytywnie

Zrobimy to raz a porządnie

Znalazłeś wzór ewidencji IP BOX i myślisz, że to wystarczy??

Tylko prawidłowo sporządzona ewidencja zakwalifikuje Cię do skorzystania z ulgi. 

Prowadzenie ewidencji IP BOX nie ogranicza się jedynie do przeniesienia danych z księgi przychodów i rozchodów. Powinna być sporządzana systematycznie oraz zawierać informacje o kwalifikowanym prawie własności intelektualnej, kosztach uzyskania przychodu, ustaliać wskaźnik Nexus i dochód kwalifikowany.

Należy przy tym zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły, praktyka i doświadczenie pozwoliło nam je rozpoznać. Wiemy także, jakie koszty można rozliczyć w IP BOX.

Subskrypcja ewidencji IP BOX

Wygodne i szybkie rozwiązanie umożliwiające zakupienie stałej, comiesięcznej usługi prowadzenia ewidencji IP BOX. Wystarczy, że po zakupie doślesz nam odpowiednie dokumenty. W każdej chwili możesz zrezygnować i nie spotkają Cię w związku z tym żadne konsekwencje, a od kolejnego miesiąca Twoja subskrypcja zostanie anulowana. Pełny regulamin usługi znajdziesz tutaj.

Najczęściej zadawane pytania:

Ewidencja IP BOX polega między innymi na ustaleniu przychodu z prawa własności intelektualnej, kosztów uzyskania przychodu, wyliczeniu wskaźnika Nexus oraz ustaleniu dochodu kwalifikowanego. 

Najważniejszym elementem całej ewidencji jest ustalenie wskaźnika Nexus oraz dochodu kwalifikowanego, który ma podlegać opodatkowaniu 5% stawką.

Ewidencję na potrzeby ulgi IP BOX można sporządzić samemu, zlecić swojej księgowej lub innemu specjaliście. Nie musi prowadzić jej osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości. 

Forma, w jakiej należy prowadzić ewidencję na potrzeby ulgi IP BOX nie została bezpośrednio wskazana. Najczęstszą formą prowadzenia ewidencji na potrzeby ulgi jest prowadzenie jej w formie excela.

Nie ma konkretnego wzoru ewidencji, jednak zgodnie z ustawą o PIT oraz o CIT są punkty, które taka ewidencja musi zawierać. Nie jest jednak narzucona konkretna forma prowadzenia takiej ewidencji ani konkretny wzór ewidencji. 

W celu skorzystania z IP BOX konieczne jest prowadzenie bieżącej ewidencji, ściśle związanej z tworzeniem oprogramowania.

Najważniejszym elementem takiej ewidencji jest wskazanie projektów wraz związanymi z nimi FV. Następnie trzeba ustalić jaki jest % wynagrodzenia autorskiego z danej faktury przychodowej, a w tym może pomóc, np. ewidencja czasu pracy bądź raporty wykonywanych zadań. Formalnymi aspektami jest już odpowiednie przypisanie kosztów oraz obliczenie wskaźnika Nexus. Ewidencja do celów IP BOX powinna być prowadzona na bieżąco.

W przypadku programistów należy zwrócić uwagę na opis świadczonych usług (np. automatyczne tłumaczenie tekstu) oraz na użyte technologie (np. język programowania C++). Przedstawione prace powinny uwzględniać projekty, które będą ujęte w wyszczególnionej ewidencji na potrzeby rozliczenia Ulgi IP Box. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wymienienie dokładnie kosztów prowadzonej działalności, aby móc je następnie precyzyjnie przypisać do wskaźnika Nexus.

Wskaźnik Nexus wskazuje nam jaka część dochodu z kwalifikowanego IP (np. z autorskiego prawa do programu komputerowego) będzie podlegać 5% stawce podatku. Ma on na celu promowanie podatników, którzy we własnym zakresie prowadzą prace innowacyjne. W przypadku braku podzlecania w formie kontraktu B2B zadań innym podmiotom, wskaźnik wyniesie 1, a więc całość niniejszego dochodu będzie podlegać pod Ulgę IP Box.

Koszty kwalifikowane są konieczne do obliczenia wskaźnika Nexus i dotyczą wydatków ściśle związanych z działalnością badawczo-rozwojową, ale nie należy ich zawężać do katalogu “kosztów kwalifikowanych” na potrzeby Ulgi B+R, ani też nie muszą być one tożsame z kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP.Forma, w jakiej należy prowadzić ewidencję na potrzeby ulgi IP BOX nie została bezpośrednio wskazana. Najczęstszą formą prowadzenia ewidencji na potrzeby ulgi jest prowadzenie jej w formie excela.

Co sądzą o nas klienci?

Mariusz Chamczyński
5/5

Dziękuję za współpracę z Kancelarią. Pomogli mi odzyskać spory procent moich przychodów, które dzięki temu mogę dalej inwestować w rozwój swojej firmy.

Sebastian Kilichowski
5/5

Jestem klientem kancelarii Mentzen od 2018 roku i mogę z czystym sumieniem polecić usługi. Zawsze wszystko jest na czas a podejście jest bardzo indywidualne!

Łukasz Rozmej
5/5

Byłem jednym z pierwszych chcących skorzystać z IP BOX, tak wczesnych, że musiałem poczekać na zgłębienie tematu. Kancelaria przygotowała dla mnie wniosek do KIS, unikając pułapek deklaracji działalności B/R, następnie przygotowała odpowiedzi na dodatkowe pytania. Ostatecznie przyszła pozytywną interpretacja. Korzystałem za 2019 rok, teraz skorzystałem z rozliczenia za 2020. Wszystko ok na razie. Ładne zwrotu już na koncie Zobaczymy co będzie przy ewentualnej kontroli.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz artykuły naszych ekspertów: